Sivilce sorunu… Anatomisi ve önlemi…

No comments

Adına akne , kızılcık ne derseniz deyin yüzde ve vücutta çıkan sivilce insanı rahatsız ve mahcup eder. Bu cilt rahatsızlığı insanları hayatlarının belli bir döneminde mağdur eder. Her beş kişiden dördü 10 ila 30 yaş arasında sivilce problemleri yaşamıştır.

Sivilce , cildin yağ bezlerinde oluşur. Vücudumuzdaki tüyler bu salgı bezlerinden adına folikül denilen kanallar aracılığıyla dışa çıkar. Yağ bezleri vücuttaki yağın tüylerle birlikte folikül denilen kanalın ağız kısmı aracılığıyla cildin yüzeyine doğru çıkmasını tetikler.

Bazen tüy-kıl , yağ ve ölü deri hücreleri birikerek bu kanalı tıkarlar. Kanalın ağzı tıkanmış olduğundan normalde cildin yüzeyinde yaşaması gereken bakteriler cild yüzeyinin altında hayat bulur. Bağışıklık sistemi bu bakterilere savaş açar. Bu da ciltte kabarma ve ağrıya yol açar. İşte sivilce böyle oluşur…

Doktorlar niye bazı insanlarda sivilce olduğunun sebebini bulamıyorlar. Bildikleri şey sivilce oluşumunu arttıran faktörler. Bazı hormonlardaki artışlar yağ bezelerini büyütüp daha fazla yağ üretmelerine sebep oluyor. Bu hormonlar insanlarda ergenlik döneminde artış gösteriyorlar. Bu yüzden sivilce ergenlerde ve genç yetişkinlerde yaygın oluyor . Hamilelik dönemi , doğum kontrol hapı kullanımına başlanması ve bırakılması sivilce oluşumunu tetikliyor.

Ama her yaştan insanda sivilce olabiliyor. Çoğu kişi için sivilce 30 yaşına gelene kadar kayboluyor. Ama bazı insanlarda 30 , 40 hatta 50 yaşlarında bile sivilce görülüyor. Sivilce genellikle hayatı tehdit eden bir rahatsızlık olmasa da insanları rahatsız edip psikolojisini bozabiliyor hatta daha yoğun sivilce türleri vücutta kalıcı iz bırakabiliyor.

Amerika ulusal sağlık enstitüsü cilt uzmanları sivilceyi önleyebileceğimiz yollar olduğunu belirtiyorlar. Bir tür yağ olan “petrolatum” içerikli cilt ürünlerini kullanmaktan kaçınmamız gerektiğini belirtiyorlar. Onun yerine “komedonejik olmayan ” ürünleri tercih etmemiz gerektiğini söylüyorlar. Çünkü bunlar cilt yüzeyindeki delikleri daha az tıkıyorlar diye ekliyor Doktor. Bazı insanlar bazı meyve türlerinin sivilceye neden olduğunu belirtiyor ; ama Doktor Coward yapılan araştırmaların büyük çoğunluğu bunu doğrulamadını ekliyor.

Sivilce tedavisi için birçok yöntem olsa da , Doktor Cowen hafif sivilceler için eczanelerde bulunan reçetesiz güvenilir. ilaçlarla başlamak gerektiğini belirtiyor. Bunlar benzoyl peroxide, resorcinol, salicylic asit, ya da sülfür içerikli ilaçlar.

Şiddetli sivilceden yakınan hastalar ise reçeteli ilaçların kullanımı konusunda doktorla birlikte bir yol çizmelidir.Bunlar bakteriyi öldürmek için kullanılan antibiyotik içerikli yada retinoid adı verilen hem topik olarak cilde uygulanılan hem de ağızdan alınan ilaçlardır…

Bir Cevap Yazın