Kitap okumanın size neden iyi geldiğinin 5 sebebi…

,

No comments

Kesinleşmiş bilgi ; okumak size iyi gelir…

Güzel talihlerini / İyi yaşantılarını okumaya bağlamış birçok başarılı insanın da işaret etmesiyle sizi bugün hemen bir kitap almaya itecek 5 farklı neden ;

1. Kitap okumak ömrünüzü uzatabilir…

Yale Üniversitesi’nde yapılan bir çalışmaya göre kitap okuyan insanlar okumayanlara göre cinsiyet , varlık , sağlık , eğitim durumu fark göstermeksizin ortalama 2 yıl daha fazla yaşıyorlar.

Araştırmayı yapanlar kitap okumanın dergi ve gazete okumaya nazaran insanın hayatta kalmasına muazzam bir katkıda bulunduğu söylediler. Hiç kitap okumayan birine göre kitap okuyanların hayatta kalma avantajını 2 yıla yakın bir süre daha fazla olduğunu belirttiler.

Rapor , yapılan derin ve uzun soluklu okumaların empati ve duygusal zekayı geliştirdiğini ve bu bilişsel süreçler ve gelişmeler pratik dünyada insanın hayatta kalma süresini arttırdığını diye kaydedildi…

2. Fiziksel bir kitaptan daha fazlasını alabilirsiniz…

Yapılan bazı çalışmalar e-book okumanın yerine gerçek bir kitap almanın önemini vurgulayıp öğrencilerin gerçek kitaplardan sanal ekrandan aldıkları bilgiden daha fazlasını aldığını gösteriyor. Norveçte yapılan bir çalışma öğrencilerin kağıt üzerindeki matbu bir okuma-kavrama sorusu metninden , aynı soru metninin sanal ekranda okuyup çözen öğrencilere göre daha iyi skorlar çıkardığını gösteriyor.

3. Geleceğe yönelik kabiliyetlerinizi geliştirirsiniz…

Deliller gösteriyor ki kitap odaklı bir çevrede yetişmek daha sonraki eğitimsel başarılarda bir anahtar görevi üstleniyor. Yapılan bir çalışma içerisinde kütüphane olan bir evin içinde büyümenin sözel , sayısal zekayı ve teknik problemleri çözmedeki yetkinliği arttırdığını gösteriyor. Dünya Ekonomi Forumu’nun Mesleklerin Geleceği Raporu , yeteneklere olan taleplerin kısmen de olsa kitap okumayla geliştirilebilecek olan daha soft yeteneklere (kas gücü etkisinin daha az olduğu) doğru kaydığını gösteriyor.

4. Sözcük dağarcığınızı geliştirirsiniz.

Duygusal ve bilişsel zekanızı arttırmasının yanısıra okumak kelime dağarcığınızı genişletebilir. – ki bununla paralel yapılan bir çalışma ortalamanın üzerinde kitap okuyanların aldıkları kelime dağarcığı puanı ortalama kitap okuyanların aldıkları puanın üzerinde idi.

Dahası Oxford Üniversitesi Basın Raporu İngiltere’deki öğrenciler arasındaki kelime dağarcığı farkının daha önceki eğitim dönemleriyle bir ilgisi olduğunun tespit eden bir delil yayınladı. [2]

Aynı rapor ; okulda , işte ya da evde yüksek sesle okumak , okuduğunu tartışmak ve özgün ve özgür içerikler okumak sizi ister istemez daha zengin bir dağarcığına sahip yapıyor.

5. Beyin fonksiyonlarının kötüleşmesinin etkisini azaltmaya yardımıcı olur…

Alzheimer’s Society göre beyin egzersizi yapmak demans (bunama) riskinizi düşürür. [3] Aynı kurum beyninizi zorlayacak sevdiğiniz bir şey bulmanın ve bunu düzenli bir şekilde yapmayı “zorlu-uzun bir kitabı ” okumaya benzetiyor.

“Kendinizi düzenli bir biçimde zihinsel açıdan zorlamak beynin hastalıklarla başa çıkışını güçlendiriyor gibi görünüyor.” diye ekliyor uzmanlar. O zaman onu kaybetmek yerine , onu kullanalım…

Bol kitaplı günler….

Bir Cevap Yazın